Uctěním památky prezidenta Beneše jsme si připoměli osudové dny pro náš národ v březnu 1939

Název

Uctěním památky prezidenta Beneše jsme si připoměli osudové dny pro náš národ v březnu 1939

Popis

Sobota 12.3.2016 ve 14,30 hodin nebyla v Aši na Okružní ulici před ašsou školou u památníku 2. čsl. prezidenta E. Beneše příznivá, bylo chladno a k tomu čerstvý větřík, proto byly v tuto dobu podmínky tak akorát na usednutí v teple ke grogu nebo svařenému vínu a z okna sledovat vývoj počasí.
I přesto se členové ašské, františkovo-lázeňské a chebské sekce OSH sešli u pomníku při vzpomínkové akci, kdy uctili při příležitosti 77. výročí okupace Československa nacistickým Německem i osobnost prezidenta Beneše. Zdeněk Sluka připoměl ve svém vystoupení konkrétní události té doby a zdůraznil i význam tehdejšího prezidenta a jeho zahraničního vlivu v emigraci do Anglie na vývoj protifašistického válečného odboje v ČSR.
Po položení kytice k pomníku, jehož okolí bylo dekorováno čsl. vlajkou a zástavami ašské a chebské sekce OSH KČP i krajskou zástavou, jsme se přesunuli do již příjemně vyhřátého prostředí restaurace v hotelu u Götheho. Zde pokračovalo setkání krátkým zhodnocením činnosti ašské sekce od posledního výročního jednání - vyhodnocení provedl předseda sekce Milan Paučo - a stručné zhodnocení hospodaření provedl Tonda Juříček.
V dalším vystoupení poděkoval Jarda Horák ašským kolegům za jejich pomoc při přípravě darů pro německé přátele na oslavném setkání bývalých příslušníků Národní lidové armády NDR v německém DEMEN 60. výročí vzniku Národní lidové armády (NLA) NDR, kam byl Jarda pozván osobní pozvánkou od admirála Theodora Hoffmanna. Mimořádně dobrý ohlas přítomných účastníků této významné akce na pozdravné vystoupení Jaroslav Horáka za ašskou a chebskou sekci a za všechny bývalé čsl. pohraničníky a členy KČP a dekorování historických zástav stuhami spolu s předáním vzpomínkového daru pro vojenské muzeum předaného adm. Hoffmannovi bylo oceněno bouřlivým potkeskem a předáním pamětní medaile Jaroslavu od admirála Hoffmanna.
V následné besedě pak hovořili přátelé o opatřeních k přípravě a otevření síně tradic v Chebu nebo v Aši. Za ašskou radnici byl přítomen zastupitel za KSČM, který vyslovil rovněž naději na řešení situace kolem prostorů pro síň tradic v Aši. Byla vyjádřena shoda, že budou-li pro tento záměr příznivé podmínky, může být síň tradic nebo muzeum klidně v Aši i v Chebu a doplňovat je může připravované muzeum OSH i na Dyleni, kde se úspěšně daří kolegům z Dolního Žandova jednat s majitelem objektu na hoře Dyleň s přítelem pplk. v.v. Ing. Antonínem Hofmannem. Obecným úkolem a zároveň jistým problémem se jeví potřeba finančně dokázat zabezpečit otevření i následný provoz těchto zařízení. K tomu směřují i probíhající přípravná jednání s některými subjekty, které by mohly být garanty toho, že dokážeme finančně utáhnou chod těchto osvětových a objektivně výchovných prostorů. Vyzněla potřeba především přiblížit touto a dalšími formami historii ochránců hranic naší země a jejich významu pro naší mladou generaci. Mladí lidé a školáci se o objektivních informacích v současné české politické realitě nemají možnost ze škol a z médií šanci dozvědět.
V závěru jsme si opět při harmonice zazpívali několik našich hraničářských písní.

Text: Jarda Horák
foto: Milan Paučo, Jarda Horák

Období

Statistiky

  • 13 fotek
  • 0 se líbí

Nastavení

Nahlásit album
Reklama

Pokračujte v prohlížení

Jestli se vám album líbí…

Přihlásit se na Rajče Prohlédnout znovu
Spustit prezentaci Zastavit
TIPZměny uložíte také pokračováním na další fotku či video a zrušíte je klávesou ESC.
Přidejte do popisu štítky (např. #svatba #cestování) a fotku či video tak objeví více lidí.
Uctěním památky prezidenta Beneše jsme si připoměli osudové dny pro náš národ v březnu 1939
Komentáře Přidat